Výzva odborníkov a vedcov

Výzva odborníkov a vedcov

Pitná voda nevzniká vo vodovodnom kohútiku, ale v prírode!

Rieky a čistá voda v nich umožňuje život nielen rozmanitým spoločenstvám rastlín a živočíchov, ale i ľudí. Ľudia však najmä od polovice minulého storočia mnohé úseky i celé rieky znečistili, pretvorili a narušili ich ekologickú integritu. Vodná politika Slovenska je, napriek moderným poznatkom v oblasti ochrany vôd a prírody, dodnes založená zväčša len na technických opatreniach, tzv. „sivej infraštruktúre“.

Preto sa spojili vedci, odborníci a  občania, aby spoločne poukázali na zhoršujúci sa stav v oblasti ochrany našich vôd. Vedomí si zodpovednosti za  budúce generácie žiadajú Ministerstvo životného prostredia SR, Vládu SR a Národnú radu SR o viac udržateľných zelených opatrení vo vodnom pláne Slovenska. Žiadajú zmenu legislatívy a kompetencií tak, aby bola zabezpečená ochrana vôd, vyvážene spolu ich hospodárskym využívaním, v prospech celej našej spoločnosti.

Celý text výzvy aj s požiadavkami si môžete pozrieť nižšie alebo si ho môžete stiahnuť v pdf.


Výzva „Za živé rieky a čistú vodu – Za zmenu vodnej politiky Slovenska“

Rieky a ich nivy sú kľúčové ekosystémy v krajine. Umožňujú život rozmanitých spoločenstiev mikroor- ganizmov, rastlín a živočíchov, vrátane nás, ľudí.

Ľudia však najmä od polovice minulého storočia mnohé úseky i celé rieky znečistili, pretvorili a narušili ich ekologickú integritu. Aj keď sa po r. 1989 vďaka zastaveniu či zmene výroby v niektorých priemyselných prevádzkach znížilo znečistenie viacerých úsekov riek, v posledných rokoch sa stav vôd výrazne zhoršuje.

Kultúrna a vyspelá európska krajina by mala zanechať budúcim generáciám prírodné bohatstvo v takom stave, aby mohlo obohacovať aj deti našich detí. Nie je nám preto ľahostajné, že strategické do- kumenty ako Vodný plán Slovenska či Návrh orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky, nevy- chádzajú zo spoľahlivo zisteného stavu vôd, ani z najlepšie dostupných poznatkov a trendov v oblasti ochrany vôd. Nie je v poriadku, že na Slovensku sa diskusia o vode zúžila iba na jej využívanie a že jej ochrana je pre štátne orgány druhoradá.

Hospodárenie v ekosystémoch našich riek nemôže byť zamerané iba na protipovodňovú ochranu, výrobu energie či iné trhové úžitky, ale musí rešpektovať aj ekologické, environmentálne a kultúrno- sociálne funkcie riečnych ekosystémov (samočistiaca schopnosť, retencia zrážok, ochrana druhov a biotopov, turisticko-rekreačné, rybárske a iné využitie).

Sme presvedčení, že nadraďovanie záujmu jednotlivcov (vybraných súkromných podnikateľov) nad záujmy širokej verejnosti (verejný záujem) nie je správnou cestou a protirečí čl. 4 Ústavy SR (Vodné toky sú vlastníctvom Slovenskej republiky.). Pred výstavbou nových zdrojov energie musíme uprednostniť efektívne využívanie tých existujúcich.

Zákony, ktoré by mali zabezpečiť kompetentné a nezaujaté posudzovanie vplyvov takýchto stavieb na životné prostredie2, sú nedostatočné. Hodnotenie vplyvov vykonáva navrhovateľ. Sám si vyberá a platí hodnotiteľov, čím ich dostáva do konfliktu záujmov. Navyše, separátnym posudzovaním jednotlivých projektov nemožno dospieť k relevantnému hodnoteniu kumulatívnych a synergických vplyvov všetkých existujúcich i navrhovaných projektov na daný vodný ekosystém. Preto treba tieto chyby legislatívy odstrániť.

Sme tiež presvedčení, že plnenie indikatívnych cieľov niektorých európskych smerníc (napr. č. 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov) nesmie ísť na úkor kľúčových cieľov iných smerníc, najmä Rámcovej smernice o vode č. 2000/60/ES a Smernice o biotopoch č. 92/43/EHS.

Prispôsobovanie sa klimatickým zmenám prioritne opatreniami tzv. sivej (technickej) infraštruktúry považujeme za škodlivé až devastačné. Premenúvanie akumulačných nádrží plánovaných desaťročia, ako napr. vodné dielo Slatinka či Tichý Potok, na adaptačné opatrenia na zmenu klímy, odporuje vedeckým poznatkom. Už aj u nás ľudia protestujú voči „kradnutiu“ riek za betónovými protipovodňovými hrádzami.

Tak sa totiž vodné toky, tisícročia formujúce naše životy a sídla, ocitajú mimo nich. Na základe vedeckých poznatkov iskúseností zpraxe chce aj Európska komisia prostriedkami zEÚ fondov 2014– 2020 na Slovensku podporovať zelenú infraštruktúru a nie sivú . Zelené opatrenia (oproti jednoúčelovej sivej infraštruktúre) neobmedzujú územný rozvoj, zachovávajú či zvyšujú biodiverzitu, zlepšujú mikroklímu, pozitívne ovplyvňujú obeh vody a jej mnohonásobné využitie v krajine. Začlenenie zelenej infraštruktúry do správy povodí môže významne prispieť k zabezpečeniu dobrej kvality vody, zmierneniu hydromorfologických zmien a zníženiu následkov záplav a sucha.

Zároveň oceňujeme aktivity Ministerstva životného prostredia SR z prelomu novembra a decembra 2015, keď avizovalo pokračovanie diskusií o aktualizácii koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR. Tento problém je jedným z najakútnejších, ktoré v súvislosti s ochranou vôd trápia odborníkov aj občanov. Očakávame však, že Ministerstvo ŽP SR bude rovnako pristupovať aj k ostatným problémom, na ktoré dlhé roky upozorňujú odborníci aj občania, zatiaľ bez adekvátnej reakcie kompetentných.

Príroda sa totiž nedá riadiť, dá sa iba pochopiť a žiť s ňou v súlade.

Preto vyzývame Ministerstvo ŽP SR, Vládu SR a Národnú radu SR:

  • Zrušiť uznesenie vlády SR č. 33 z 21. januára 2015 a prepracovať dokument „Návrhy orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky SR do r. 2027“ tak, aby vodná politika SR bola starostlivo uvážená a spracovaná na základe najlepších dostupných vedeckých poznatkov, za účasti zaintere- sovaných subjektov a v duchu participácie a spolupráce.
  • Zmeniť kompetenčný zákon č. 575/2001 Z. z. a oddeliť hospodárske využívanie vôd od ochrany vôd. Na MŽP SR zabezpečiť dôsledný výkon ochrany vôd v súlade s Rámcovou smernicou o vode.
  • Zabezpečiť nezávislosť procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v zákone č. 24/2006 Z.z. oposudzovaní vplyvov na životné prostredie aozmene adoplnení niektorých zákonov (EIA/SEA).
  • Dôsledne implementovať ustanovenia Rámcovej smernice o vode do všetkých politík vecne prí- slušných rezortov. Pri nových projektoch klásť dôraz na spoľahlivé vyhodnocovanie ich vplyvov na stav vôd a na účinné opatrenia na zabránenie zhoršenia stavu vôd. Prepracovať strategické dokumenty vodného plánovania v súlade s európskou vodnou politikou. Vypracovať transparentný, vecný a adresný program opatrení na dosiahnutie dobrého stavu vôd a zabezpečiť jeho realizáciu.
  • V rámci plánu adaptácie na klimatické zmeny vypracovať program zelenej infraštruktúry a začleniť ho do dokumentov vodného plánovania.
  • Aktívne zapájať verejnosť, samosprávy, občianske združenia, akademické a výskumné pracoviská do riešenia problémov súvisiacich s ochranou vôd Slovenska.

Signatári výzvy:

  1. Prof. RNDr. Vladimír Kováč, CSc., biológ
  2. Prof. RNDr. Mikuláš Huba, PhD., geograf, environmentalista, ochranár
  3. Prof. RNDr. Peter Bitušík, CSc., Katedra biológie a ekológie, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  4. Prof. RNDr. Mária Kozová, CSc., krajinná ekologička
  5. Prof. RNDr. Iľja Krno, DrSc., hydrobiológ, ekológ, Katedra ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  6. Prof. Dr. Peter Fedor, PhD., FLS, environmentálny ekológ
  7. Prof. Ing. arch. Peter Gál, PhD., urbanista
  8. Prof. Ing. Eva Chmielewská, CSc., Katedra environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  9. Prof. Ing. Rudolf Midriak, DrSc., krajinný ekológ a lesník
  10. Prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD., Ústav krajinnej ekológie SAV Bratislava, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, tajomník Slovenskej ekologickej spoločnosti pri SAV, geograf, krajinný ekológ, ochranár
  11. Prof. RNDr. Zlatica Ženišová, PhD., hydrogeológ, vysokoškolský učiteľ, Katedra hydrogeológie, Prírodovedecká fakulta,  UK v Bratislave
  12. Prof. Ing. Ivan Vološčuk, DrSc., ekológ a ochranca prírody
  13. Prof. RNDr. Jozef Halgoš, DrSc., ekológ, Katedra ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  14. Doc. Ing. Ľubica Zaušková, PhD., krajinná ekologička, Katedra geografie a geológie, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  15. Doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD., hydrobiológ, vedecko-pedagogický pracovník na Katedre ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  16. Doc. RNDr. Eva Bulánková, CSc., Katedra ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  17. Doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., vedecký pracovník, Elektrotechnický ústav, Slovenská akadémia vied
  18. Doc. RNDr. Jozef Klembara, DrSc., Katedra ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  19. Doc. RNDr. Renáta Fľaková, PhD., hydrogeológ, vysokoškolský učiteľ, Katedra hydrogeológie, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave
  20. Doc. RNDr. David Krčmář, PhD., hydrogeológ, vysokoškolský učiteľ, Katedra hydrogeológie, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave
  21. Doc. RNDr. Alfonz Gajdoš, CSc., Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  22. Doc. RNDr. Peter kabát, CSc., vedecký pracovník
  23. Ing. Ján Topercer, CSc., samostatný vedecký pracovník, Botanická záhrada UK, pracovisko Blatnica
  24. RNDr. Marcel Uhrín, PhD., biológ, vysokoškolský učiteľ, Ústav biologických a ekologických vied, Prírodovedecká fakulta, UPJŠ v Košiciach
  25. JUDr. Mgr. Ladislav Rovinský, predseda ZO SZOPK Košice 2013
  26. Ing. Zuzana Hudeková, PhD., krajinná architektka
  27. RNDr. Jaromír Šíbl, PhD., ekológ
  28. Ing. Milan Novikmec, PhD., vysokoškolský učiteľ, TU vo Zvolene
  29. Mgr. Peter Manko, PhD., pracovník Katedry ekológie, Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešovská univerzita
  30. Mgr. Jozef Pecho, klimatológ
  31. Mgr. Ján Schlögl, PhD., vedecký pracovník
  32. RNDr. Tatiana Durmeková, PhD., inžiniersky geológ, výskumný pracovník, Katedra inžinierskej geológie, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave
  33. Mgr. Barbora Gavuliaková, hydrogeológ, doktorand, Katedra hydrogeológie, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave
  34. RNDr. Jozef Šibík, PhD., Botanický ústav SAV, Bratislava
  35. Anton Beták, Trenčín, aktivista, ochranár, rybárska stráž
  36. Zdenko Šťastný, aktivista, rybár
  37. Ing. Ľubica Trubíniová, environmentalistka
  38. MVDr. Samuel Pačenovský, zoológ – SOS/BirdLife Slovensko
  39. Ing. Klára Salzmann, PhD., krajinná architektka
  40. Ing. Milan Poliak, živnostník v oblasti zasakovania dažďových vôd
  41. Ing. Vladislav Krížik, Nezávislý výskum a vývoj alternatívnych energetických systémov, vodák, člen Kanoistického klubu Karlova Ves
  42. Ing. Miloš Veverka, PhD., environmentálny inžinier
  43. Ing. Ľubica Kolková, starostka MČ Bratislava Devín
  44. Mgr. Imrich Vozár, právnik, VIA IURIS
  45. RNDr. Peter Straka, PhD., geológ a ochranár
  46. Ing. Martina Barancová Paulíková, ekologička
  47. Ing. Daniel Lešinský, PhD., environmentálny inžinier
  48. Mgr. Filip Polák, laborant na absolventskej praxi
  49. PaedDr. Rút Facunová, odborná pracovníčka, Geografický ústav SAV v Bratislave
  50. RNDr. Ján Hanušin, CSc, fyzický geograf a hydrogeograf, Geografický ústav SAV v Bratislave
  51. Milan Lichý, lesný inžinier, environmentalista, poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici
  52. Ing. Juraj Tužinský, Prales o.z.
  53. Prof. Juraj Nvota – režisér
  54. Doc. Zuzana Kronerová – herečka a vysokoškolská pedagogička
  55. Mgr. Martina Cebecauerová, PhD., Geografický ústav SAV v Bratislave
  56. Ing. Katarína Trnková, PhD., Katedra životného prostredia, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  57. Vlado Mokráň, OZ Natura Rusovce
  58. Andrej Palaj, doktorand, Ústav krajinnej ekológie SAV
  59. Kristína Švolíková, PhD., biologička, ekologička
  60. Matej Vesteg, PhD., Katedra biológie a ekológie, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
  61. RNDr Fedor Čiampor, PhD, Zoologické laboratórium, Odd. geobotaniky, Botanický ústav SAV
  62. RNDr. Peter Bačkor, PhD., Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku, pobočka Banská Bystrica/Zvolen
  63. Mgr. Darina Šípošová, doktorandka, Zoologický ústav SAV
  64. RNDr. Milan Lehotský, CSc., Geografický ústav SAV
  65. RNDr. Zuzana Čiamporová – Zaťovičová, PhD., vedecká pracovníčka, Slovenská akadémia vied, Slovenská limnologická spoločnosť
  66. RNDr. Rudolf Masarovič, PhD., ekológ, zoológ, Katedra environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta UK Bratislava
  67. RNDr. Mirko Bohuš, PhD., vedecký pracovník, Katedra environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  68. Mgr. Denisa Bazalová, doktorandka, Botanický ústav SAV
  69. Mgr. Katarína Botková, doktorandka, Botanický ústav SAV
  70. Milka Zimková, spisovateľka a herečka
  71. Mgr. Marta Nevřelová, PhD., odborná asistentka na Katedre environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta UK Bratislava
  72. RNDr. Jana Ružičková, PhD., krajinná ekologička a ekosozologička
  73. Ing. Michal Jančok, miestna samospráva, aktivista
  74. Ing. Vlasta Švecová, PhD., ekotoxikologička, Praha
  75. Vlado Černý, herec
  76. Viera Minarovičová, ochranárka
  77. RNDr. Marianna Molnárová, PhD., občianka
  78. Ing. Alexander Vágner, projektant, aktivista
  79. RNDr. Tibor Kovács, geofyzik
  80. Mário Kolár, podnikateľ v cestovnom ruchu
  81. Andrej Kolárik, požičovňa lodí Hastrman
  82. Jaroslav Pančík, požičovňa lodí Dronte
  83. Ján Füri, Kemp Vodník
  84. Mário Urbanec, Rio Granus – požičovňa lodí na Hrone
  85. Ing. Branko Bugorčík, Kamikse – klub vodákov ATU
  86. Ing. Arch. Vladimír Ligus, Združený oddiel vodnej turistiky Prešov
  87. Peter Lipovský, ochranár, hudobník, BROZ – Bratislavské regionálne ochranárske združenie
  88. Mgr. Mikuláš Sliacky, publicista
  89. Mgr. Robert Pazúr, geograf
  90. Mgr. Michala Madajová, PhD., humánna geografka, Geografický ústav SAV
  91. Bc. Jakub Cíbik, biológ, filmár
  92. Ladislav Pekárik, Botanický ústav SAV
  93. Ing. Marek Svitok, PhD., vysokoškolský učiteľ, TU vo Zvolene
  94. Mgr. Andrea Rúfusová, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave
  95. RNDr. Pavel Beracko, Phd., Katedra ekológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
  96. Juraj Vaňo, redakcia Ryby, rybky, rybičky
  97. Mgr. Ján Sládek, PhD. geomorfológ, Geografický ústav SAV
  98. Zuzana Melečková, o.z. Umbra
  99. RNDr. Jozef Lukáš, vedecký pracovník
  100. Bc. Filip Lénárt, biológ
  101. Mgr. Rozália Vlasková, redaktorka
  102. Ing. Mikuláš Sigeti, výskumný pracovník, stavebný projektant, dôchodca
  103. Ing. Eva Vavroušková, tajomníčka Spoločnosti pro trvale udržiteľný život, ČR
  104. VIA IURIS, Mgr. Milan Šagát, výkonný riaditeľ
  105. Priatelia Zeme-CEPA, Ing. Miroslav Mojžiš, PhD., výkonný riaditeľ
  106. Združenie Slatinka, Ing. Jana Pavlíková, koordinátorka
  107. CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy; Zvolen, Ing. Daniel Lešinský, PhD., predseda
  108. SOSNA o.z., Ing. Štefan Szabó, PhD., predseda
  109. Klub slovenských turistov, Ing. Peter Dragúň, predseda
  110. Hereditas HH, Ing. Jaroslav Baran, predseda
  111. Kanoistický klub Karlova Ves, Milan Mráz, predseda
  112. Spoločnosť pre trvalo udržateľný život – STUŽ, RNDr. Mgr. Ján Szőllős, CSc., predseda
  113. Společnost pro trvale udržiteľlný život ČR, Ing. Jiří Dlouhý
  114. o.z. Ochrana Prírody Podunajska, Andrej Somora, predseda
  115. Mgr. Juraj Hajdú, podpredseda o.z. UMBRA
  116. Živá planéta o.z., Peter Sabo, člen
  117. Lucia Bokorová, študentka Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave
  118. Alexandra Filová, doktorandka Katedry environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave
  119. Mgr. Barbora Števove, PhD., ekologička
  120. Bc. Maroš Kubala, biológ
  121. Mgr. Ján Novotný, PhD., vedecký pracovník, Geografický ústav SAV
  122. Ing. Pavol Polák, konzultant ochrany prírody
  123. Rastislav Minárik, študent TU vo Zvolene
  124. Mgr. Gabriela Bogárová, biologička, ekologička
  125. Ing. Matej Vigoda, lesník – ťažbár, OZ Beňuš
  126. Ing. Erik Baláž, filmár, Arolla film

Výzvu tiež podporujú aktívni občania:

Júlia Jančušková, študentka; Mikuláš Molčani, študent; Rastislav Minárik, študent; Ing. Stanislav Štalmach, kníhkupec; Ivana Moncmanová, občianka; Martina da Silvová, NuSi, s.r.o.; Bc. Ján Zachar, grafický dizajnér; Patrik Turčan; Mgr. Martin Vavrinčík, sociálny pracovník; Ing. Marek Dulák, technický námestník; Ladislav Adamus, manažér; Ing. Tibor Cyprtus, riaditeľ výroby; Silvia Dostálová, živnostníčka; Ing. Karol Accipiter, živnostník; Bc. Tomáš Dudich, zdravotnícky záchranár; Dagmar Turčanová, ekonómka; Lesana Urbancová, obchodná referentka; Ing. Martin Klička; Marián Sikorai; Ľubica Durechová; Mgr. Zuzana Kovárová Ladzianska, učiteľka ZUŠ; Anna Foltánová, kontrolórka; Ida Slováková; Štefan Kniska, živnostník; Ing. Soňa Vachová, štátna zamestnankyňa; Marian Polakovič